Wycieczka klas VII i VIII do Wadowic i Muzeum Auschwitz - Birkenau

W dniu 11 kwietnia 2022 r. odbyła się jednodniowa wycieczka klas VII-VIII do Wadowic oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Uczniowie wraz z opiekunami Szkoły Podstawowej nr 3 im Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej ok. godziny 7.00 wyjechali do Wadowic – rodzinnej miejscowości św. Jana Pawła II. Zaczęli zwiedzanie od przejażdżki ulicami miasta, podczas której zobaczyli m.in. szkołę, w której uczył się Karol Wojtyła – przyszły papież Polak. Następnie przeszli do „Muzeum - Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II”. Kolejno udali  się do kościoła Ofiarowania NMP, w którym stoi chrzcielnica, gdzie ochrzczony był Karol Wojtyła. Następnie był  czas na zjedzenie pysznej papieskiej kremówki.

W dalszym punkcie programu wycieczki uczestnicy udali się w stronę Oświęcimia. Na początku zwiedzali teren obozu Auschwitz. Przewodnicy oprowadzali uczniów po blokach obozowych i zaprowadzili pod ścianę śmierci. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć ubrania i przedmioty codziennego użytku więźniów, które do dziś są niemymi świadkami trgicznych losów kilku milionów zamordowanych niewinnych ludzi. Następnie uczniowie i nauczyciele pojechali autokarem do Birkenau. Zwiedzili baraki, w których w nieludzkich warunkach mieszkali więźniowie. Uczniowie obejrzeli pozostałości po komorach gazowych i piecach krematoryjnych.

Po kilku  godzinach zwiedzania uczestnicy wrócili do autokaru i ruszyli w stronę Lipnicy Wielkiej.

Wycieczka była bardzo udana. Przybliżyła wszystkim postać wielkiego Polaka św. Jana Pawła II. Ukazała też tragiczne losy ludzi niewinnie skazanych i bestialsko zamordowanych  przez Niemców  w  obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau w czasie II wojny światowej.

Barbara Huzior