Misyjne kolędowanie

Udział w akcji charytatywnej kolędowania misyjnego uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3  Im. Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej- Skoczykach na rzecz dzieci w Amazonii.

Kolędnicy Misyjni corocznie włączają się w przedsięwzięcie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD), spiesząc z materialną i duchową pomocą swym rówieśnikom w krajach misyjnych, w tym roku małym mieszkańcom Amazonii.

Zwyczaj misyjnego kolędowania w okresie Bożego Narodzenia, w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej na Orawie - w Skoczykach ma kilkulenią tradycję.

Corocznie wuroczystość św. Szczepana, 26 grudnia o godz. 10.00 w kościele parafialnym i w kaplicach we Mszy Św. z rozesłaniem uczestniczą licznie zgromadzeni kolędnicy w strojach misyjnych. W tym roku uroczystego Błogosławieństwa na czas misyjnego kolędowania udzielilikolędnikom: -w kościele parafialnym: pochodzący z Lipnicy Wielkiej ks. Andrzej Lichosyt kanclerz UPJP2 i ks. Michał Kwiecień.

„Mali misjonarze” przygotowali oprawę liturgiczną Mszy Świętej: czytanie, psalm i modlitwę wiernych. Nazajutrz 27 grudnia, wyruszyli na kolędniczy szlak pod Babią Górąw Skoczykach. Łącznie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 Im. Św. Stanisława Kostkiz klas: 5-8 kolędowało 30 dzieci w 4 grupach, które przy współudziale i pomocy wychowawców poszczególnych klas, przygotowała s. Miriam A. Tometczak albertynka.

Kolędnicy misyjni chętnie i radośnie kolędowali, odwiedzając rodziny naszej parafii,dzielili się radością z narodzenia Syna Bożego.Dzieci podkreślały dużą życzliwość, z jaką byli przyjmowani w domach „mali apostołowie misji” i hojność ofiarodawców. Kolędnicy włączyli się w ten sposób w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci,wspierając materialnie w tym roku swych rówieśników Amazonii.

Zaplanowano udział grupy kolędniczej ze Skoczyków w tegorocznym Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, organizowanym przez Wydział Misyjny krakowskiej Kurii w dniu 18 stycznia 2020 roku w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach,z racji przypadającej w tym roku 100-Rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II.

Uczestniczące w kolędowaniu dzieci przez cały rok otrzymują z Wydziału Misyjnego Kurii miesięcznik „Echo Afryki”, promującyproblematykę misyjną. Materiały te, przygotowywane przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci pomagają „małym misjonarzom”w pogłębieniu  zainteresowań tematyką misyjną, uwrażliwiają na potrzeby rówieśników w krajach misyjnychzachęcają do wspierania ich nie tylko materialnie ale i duchowo przez cały rok.

Zdjęcia w załączniku.

s. Miriam AnnaTometczak albertynka