Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Śladami Św. Stanisława Kostki

 W dniach 21 -25 maja 2019 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wraz z rodzicami i swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce szkolnej Śladami św. Stanisława Kostki, Patrona naszej szkoły,trasą przez Płock-Przasnysz-Rostków-Toruń-Gietrzwałd i do Wilna.Wycieczkę zorganizowali i patronowali: dyrektor szkoły Krzysztof Wziątek oraz ks. Krzysztof Korba.Celem naszej podróży było poznanie miejsc związanych z dzieciństwem i młodością, w których wzrastał w głębokim życiu religijnym św.Stanisław Kostka, a także wypełniała się prorocka misja św. SiostryFaustyny Kowalskiej.

21 maja we wcześnie rano, około godz. 4.30, wyruszyliśmy w kierunku Płocka,  gdyż św. S. Kostka jest patronem diecezji płockiej. Zwiedziliśmy jedną z trzech najważniejszych obiektów katedralnych w Polsce, jaką jest Katedra Płocka, która  wzbudziła nasz ogromnych zachwyt.Następnie w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przebywała siostra Faustyna w modlitewnym skupieniu uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej przez naszego księdza w asyście ministrantów- uczniów naszej szkoły. Jako jedni z pierwszych pielgrzymów nawiedziliśmy będącew trakcie budowy Sanktuarium, tzw. Betlejem Miłosierdzia Bożego – miejsce pierwszego objawienia Pana  Jezusa (1931r.), który polecił siostrze Faustynie namalowanie obrazu „Jezu ufam Tobie”.Następnymiważnymi miejscami na mapie Polski, zaplanowanymi na trasie naszejpielgrzymki był Przasnysz, Rostków i Toruń.W Przasnyszu zwiedziliśmy  kościół św. St. Kostki, w którym święty został ochrzczony.Stąd udaliśmy się do Rostkowa, gdzie w Sanktuarium Św. Stanisława Kostkiuczestniczyliśmy w ważnej dla naszej społeczności szkolnejMszy Św. odprawionej przez pielgrzymującego z nami księdza Krzysztofa. Uczniowie mieli teżokazję podziękować Patronowi naszej szkoły za opiekę i prosić o błogosławieństwo oraz dobre wybory życiowe.Swój ślad pobytu w tym miejscu udokumentowaliśmy wpisem do Księgi Pamiątkowej. Rostkowo –urokliwe miejsce zachwyciło nas niezwykłym spokojem, ciszą i bogactwem przyrody. W pobliżu kościoła znajduje się staw, który był ulubionym miejscem kontemplacji młodego Stasia, o czym szerzej dowiedzieliśmy się ze spotkania z proboszczem, który przedstawił nam bogatą bibliografiężycia i świętości Patrona naszej szkoły. Sami doświadczyliśmy piękna tego miejsca podczas spaceru śladami św. Stanisława Kostki w jego rodzinnej miejscowości.

Po opuszczeniu tego niezwykłego miejsca wyruszyliśmy do Torunia. Udanym okazał się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego mieliśmy możliwość podziwiania ze statku niepowtarzalnego pięknaStarówki Torunia. Następnie spacer po Starówce przybliżył nam ponadczasową wartość zabytków Torunia. Zaś dopełnieniem bogatego planu dnia był pobyt w Planetarium.Wszyscy spędzili tu interesująco godzinny czas, podziwiając nieboskłon pełen tajemnic, astronomicznych zagadek już rozwiązanych oraz takich,na które nadal szukamy odpowiedzi.

W trzecim dniu pielgrzymki z żalem pożegnaliśmy Kotlinę Toruńską i udaliśmy się w kierunku północno-wschodnim w stronę Ostródy leżącej na Ziemi Warmińskiej. Między Ostródą a Olsztynem zatrzymaliśmy  się w Gietrzwałdzie, gdzie miały miejsce objawienia Maryjne, jedyne na ziemiach polskich oficjalnie uznane przez Kościół. Matka Boża ukazała się tu 19 lat po objawieniach w Lourdes i objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W tym niezwykłym miejscu nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz kapliczkęz figurką Matki Bożej wybudowaną w miejscu objawieńi uczestniczyliśmy we Mszy św.Każdy z uczestników zabrał z cudownego źródełka wody, po czym wyruszyliśmy w drogę do Wilna.Wieczorem dojechaliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas smaczna litewska kolacja. Rano po śniadaniu wypoczęci udaliśmy się na Cmentarz na Rossie, nazywany Wileńskimi Powązkami, jeden z czterech narodowych nekropolii. Na grobie Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii zapaliliśmy znicz pamięci ofiar żołnierzy polskich poległych w obronie Wilna i wszystkich sławnych Polaków spoczywających na tym cmentarzu. Następnie przez Ostrą Bramę, nadktórą znajduje się kaplica z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.  udaliśmy się na Starówkę Wileńską. Z ogromnym zaciekawieniem zwiedzaliśmy wspaniałe zabytki Starego Miasta Wilna: Plac Ratuszowy, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Ducha, Pałac Prezydencki, Plac Katedralny, Archikatedrę  św. Stanisława z  Kaplicą św. Kazimierza, które wywarły na nas niezwykłe wrażenie.Ślady życia i pobytu Adama Mickiewicza w postaci pomników, muzeum – domu, w którym mieszkał i pracował poeta, tablic pamiątkowych, płaskorzeźb przyciągały uwagę wszystkich uczestników wycieczki.

Późnym popołudniempo spożyciu obiadu, zakupieniu pamiątek z żalem żegnaliśmy stolicę Litwy. Nad ranem w sobotę pełni wrażeń dotarliśmy do Lipnicy Wielkiej. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki uważają ją za bardzo udaną. Wspaniale było udać się śladami naszego Patrona św. Stanisława Kostki oraz św. siostry Faustyny, a także odwiedzić Wilno – miasto tak ważne w historii polskości.

Gietrzwałd

Przasnysz

Płock

Toruń

Rostkowo

Wilno